ד"ר מיכל חסון רוזנשטיין

טיפול מבוסס מנטליזציה

טיפול מבוסס מנטליזציה – MBT
גישה טיפולית זו צמחה מתוך הגישות הדינמיות אינטר-סובייקטיביות. הרעיון שמאחורי הגישה מתייחס לתקשורת הרגשית הקיימת בין אנשים שונים (ולמען האמת, גם יונקים אחרים). היכולת לתקשורת רגשית והבנת התודעה של העצמי והזולת הינה מנגנון מולד המתפתח בהדרגה בנוכחות הזולת. בעקבות זאת, מתפתחת היכולת לזהות רגשות, להפריד בין רגשות שונים, לתאר ולשיים אותם, וכן להבין מצבים רגשיים וחברתיים מורכבים.
אנשים רבים מבטאים קשיים במנטליזציה. קשה להם לזהות את רגשותיהם, הם מבולבלים לגבי התחושות של עצמם או של הזולת. הם נוטים לפרש מצבים חברתיים באופן שגוי, להגיב רגשית באופן לא מותאם, ומתקשים להבין רמזים חברתיים שונים. ישנם אנשים עם ליקוי מולד ביכולות אלו (במיוחד בספקטרום האוטיסטי), אך גם אנשים ללא הפרעה תקשורתית, יכולים לסבול מקשיים בתחום התקשורת החברתית כתוצאה מהליכים התפתחותיים שונים, חרדות או הימנעויות שונות.
טיפול מבוסס מנטליזציה מאפשר הבנה רגשית טובה יותר ותקשורת טובה יותר עם אנשים קרובים ועם חברים. מאפשרת שיפור ושכלול מיומנויות תקשורת בין אישית במצבים בין אישיים.
אני אוהבת מאוד להשתמש בגישה זו. אנשים יכולים לחוש מובנים לעצמם ולאחרים, ועל ידי כך לחוש הקלה רבה במצוקתם, להקל על רגשות כגון כעס, קינאה, תסכול, ייאוש ועוד. אפשר להבין כיצד רגשות ותחושות מובילים אחד לשני, מתעצמים או מוכחשים, מופחתים או מועצמים.
הגישה שימושית ביותר לדעתי במצבים והפרעות הקשורות לוויסות רגשי. למשל, הפרעות קשב. בהפרעה זו, קשה למפות גם את המצב הפנימי הרגשי, והן את המצב החיצוני, וכך עלולות להיווצר אי הבנות רבות, חיכוכים, קונפליקטים ומריבות. הגישה שימושית גם לוויסות בהפרעות אכילה והפרעות אישיות, בהן הקושי העיקרי הוא בוויסות רגשי, הגורם לתגובות עוצמתיות.
בטיפול עצמו משרטטים מפה רגשית, נותנים שמות לרגשות, מבינים את סדר ההופעה שלהם, וכיצד הם מופיעים בנוכחות גורמים חיצוניים שונים. מבינים את העוצמה של כל אחד מהם, ומזהים מעגלים רגשיים המהווים דפוס שחוזר על עצמו באופן לא יעיל.
הגישה מתאימה לטיפול בכל הגילאים, ילדים ומבוגרים.