ד"ר מיכל חסון רוזנשטיין

טיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT

טיפול שנעשה נפוץ מאוד בשנים האחרונות. בעיקר בשל שימוש בפרוטוקולים שמאפשרים בדיקה מחקרית, מספר פגישות נמוך יחסית, ועלות יחסית נמוכה יותר.
טיפול CBT מבוסס על רעיונות שימושיים לתחומי חיים נוספים כגון חינוך ובריאות כללית, מה שהעלה עוד יותר את הפופולריות שלו.
המודל הקלאסי עסק בהבנה שהתנהגות היא תוצאה של מחשבה שנוצרת אצלנו כפרשנות לאירוע. זהו מודל אמ"ת (אירוע-מחשבה-תגובה), בהמשך המודל פותח ונכנסה התייחסות גם לרגשות מתוך הנחה שמה שבעצם מפעיל את ההתנהגות הינו התגובה הרגשית לפרשנות שמתעוררת אצלנו. כך נוצר מודל אפר"ת (אירוע-פרשנות-רגש-תגובה).
על פי המודל, רכשנו במהלך החיים סכמות חשיבה שגורמות לנו לפרש אירועים באופן מסוים, ולהגיב אליהם באופן אוטומטי. לרוב זה מאוד יעיל. תארו לכם שהייתם צריכים לעצור ולחשוב כל פעם מחדש מה משמעות המבט של הולך הרגל שעומד ליד מעבר החציה ועל כוונותיו? הרבה יותר יעיל ליצור סכמה מחשבתית שמזהה הולך רגל, מפרשת שהוא רוצה לחצות את הכביש, ולהגיב אוטומטית בעצירת הרכב, נכון?
אז מתי זה הופך להיות בעיה? כשהסכמות אינן יעילות ומובילות לתוצאות התנהגותיות לא רצויות או לרגשות שליליים. למשל, נקודה אדומה המופיעה לפתע על העור (אירוע), יכולה להתפרש (מחשבה-פרשנות) כעקיצה אצל רוב האנשים (רגש-קצת מציק, אך רגוע). אולם, אצל אנשים הנוטים לחרדה, אותה נקודה אדומה בדיוק עשויה להתפרש כנגע ממאיר. ברצף המחשבות, האדם יכול אפילו להמשיך ולחשוב על כל ההשלכות עד כדי מוות, ולחוש חרדה איומה (רגש). עקב כך האדם יפנה לרופא שוב ושוב (התנהגות). זו דוגמה קלאסית למצב בו ישנו עיוות חשיבה, ופרשנות לקויה של האירוע.
דוגמה נוספת: חברה ביטלה איתי פגישה (אירוע). סימן שהיא לא רוצה להיות חברה שלי יותר (מחשבה מפרשת), זה כי אני אדם דוחה (פירוש היוצר גם הכללה), תמיד אהיה דוחה (הכללה נוספת), ולכן אהיה לבד לתמיד (מחשבה). התוצאה הרגשית – דיכאון.
בטיפול מסייעים לאדם לעקוב אחר רצף התגובות המחשבתיות והרגשיות שלו. מסייעים לעצור סכמות אוטומטיות של תגובות רגשיות והתנהגותיות על ידי מיפוי של סכמות נפוצות (כגון מחשבה קיצונית או הכללה). מתרגלים תגובות התנהגותיות חדשות כדי לסייע להפסיק תבניות לא יעילות וכדומה.
הטיפול נמצא כיעיל מאוד במיוחד בתחום החרדות והפרעות ההתנהגות, פרוטוקולים לטיפול בהפרעות נוספות ממשיכים להתפתח כל הזמן, וזהו כלי יעיל לשלב בטיפולים כדי להפחית סימפטומים הגורמים לאדם (או לסביבתו) סבל.
זה כמובן הסבר חלקי ביותר. מדובר בתיאוריה טיפולית נרחבת למדי.