ד"ר מיכל חסון רוזנשטיין

תרפיית קבלה ומחוייבות ACT

תרפית קבלה ומחוייבות – ACT
גישה טיפולית זו מ"הדור השלישי בפסיכותרפיה" מבוססת על הרעיון של קבלת מחשבות ורגשות שליליים, כחלק מהמהות האנושית. בשונה מהגישה הקוגניטיבית ההתנהגותית הקלאסית, בה מנסים לשנות את דפוסי החשיבה השליליים, כאן מקבלים אותם. בדומה לגישות הבודהיסטיות, שואפים לקבלת הנוכחות שלהם, וליכולת להתבונן עליהם מהצד, אך מבלי להזדהות איתם, ומבלי לאפשר להם להפריע לבחירות ההתנהגותיות המשרתות את ערכי החיים החשובים לנו.
דוגמה: פחד להכשל במבחן המלווה במחשבה "אני לא מספיק טובה". על פי הגישה הקוגניטיבית הרגילה, ננסה להתווכח עם המחשבה ולהוכיח לעצמינו שהיא שגויה. על פי תרפיית הקבלה והמחוייבות, לא נתווכח איתה. נתבונן עליה כמחשבה המלווה אותנו ברגעים שונים בחיים. מחשבה שמוכרת לנו, כבר מגיל צעיר בדרך כלל, והיא צצה ומופיעה שוב ושוב בסיטואציות שונות. המחשבה והפחד שמלווה אותה יכולים להיות משתקים, אבל גם יכולים להיות פשוט "בועת דיבור" שמלווה אותנו. אם נתייחס למחשבה כאל "רק מחשבה", אמנם לא נעימה, אבל רק מחשבה, היא תפריע לנו הרבה פחות. נקבל את הפחד מכישלון שמלווה אותה ואותנו. הוא לידנו כל הזמן, וטבעי שיהיה שם. זוהי הקבלה.
ומה לגבי המחוייבות? אין סיבה שהמחשבה או הרגש השליליים יפגעו ביכולת שלנו לפעול על פי הערכים שלנו. אם למשל, יש לנו ערך של חריצות, נמשיך להתאמץ ולהתרכז במבחן, בלי לתת למחשבה השלילית והפחד לנהל את ההתנהגות שלנו. נשים את המחשבה והרגש במקום הראוי להם, ניתן מקום לתחושות הפיזיות של החרדה. נוריד את השקעת האנרגיה שבמאבק עם התחושות השליליות, ונפנה את האנרגיה הזו לעשיה המבורכת שתקדם אותנו לקראת חיי הערכים שלנו.
המחשבה שם, הרגש שם, תחושות הגוף שם, וזה טבעי לחלוטין ותוצאה של כל מיני דברים מולדים והתפתחותיים שלנו, אפילו טראומות. ובכל זאת, הקיום של התחושות השליליות הוא רק דימוי בתוך התודעה שלנו (גם אם חזק מאוד). אם נלמד לייצר הפרדה ולא להזדהות עם התחושות השליליות בעוצמה גבוהה, נפעל ביצירתיות ונקבל את עצמינו, יהיה קל יותר להתמודד ולהצליח ביום יום.
אני אישית מתחברת מאוד לגישה הזו, דווקא משום שאני מכירה בעוצמה של רגשות שליליים ובצורך לתת להם מקום כדי שיהיה אפשר להתמודד איתם.
וספר שחביב עלי מאוד בנושא:
דרקון – אין דבר כזה/ ג'ק קנט
שמספר כיצד הכחשה וויכוח עם המחשבות מעצים את הפחד, ודווקא הקבלה, מאפשרת חיים טובים לצידו.

Image result for ‫דרקון אין דבר כזה‬‎