ד"ר מיכל חסון רוזנשטיין

EMDR תנועות עיניים ועיבוד מחודש של זכרונות טראומטיים

טיפול ממוקד טראומה באמצעות תנועות עיניים: EMDR

טיפול EMDR פותח במטרה לתת מענה והקלה לסימפטומים חרדתיים הקשורים לטראומה.
אנשים הסובלים מסימפטומים פוסט טראומה (PTSD) חווים לעיתים קרובות פלאשבקים או תגובות חרדה עם כל חשיפה לגורם שמזכיר להם את הטראומה. זה יכול להיות תגובה לצליל, לריח, למראה או אפילו מחשבה שעולה לראש. כמובן, גם חלומות הם טריגר. במצבים אלו, גופם מגיב כאילו האירוע מתרחש ברגע זה, והם עלולים לחוש חרדה עוצמתית המתבטאת בתחושות גופניות של לחץ (שינוי בנשימה, דפיקות לב, חולשה, סחרחורת ועוד), וכן במחשבות ורגשות לא נעימים שמציפים מחדש את החוויה ומעצימים הנחות שליליות לגבי העצמי. הדבר יוצר מצוקה גדולה.
מטרת הטיפול היא לשנות את הזיכרון הקשור בטראומה, כך שיהיה אפשר להיזכר באירוע מבלי לחוות את המצוקה הבלתי נסבלת.
הטיפול מבוסס על הרעיון של גירוי מוחי בי-לטראלי (הפעלת ההמיספרות לסרוגין), למשל על ידי הזזת העיניים מצד לצד תוך כדי העלאת זיכרון הטראומה ועיבוד שלו (באופן דומה לתהליך שמתרחש בעת שלב תנועות העיניים המהירות בשינה ובחלימה).
בטיפול ניתן לעבוד על טראומה חד פעמית, אך גם על טראומה מתמשכת שכוללת שחזורים רבים (למשל, אדם שנפגע מבחינה חברתית פעמים רבות). ניתן לטפל בזכרונות קרובות יחסית, וגם בזכרונות ישנים מאוד. חרדות רבות, מקורן בחוויות שליליות קודמות, וגם בהן ניתן לטפל בגישה זו.
משך הטיפול תלוי באופן הטראומה, בעוצמת הסימפטומים ובכוחות של המטופל. לרוב מדובר במספר פגישות בודדות. אני נוהגת להשתמש בטכניקה זו גם בתוך טיפולים שאינם רק בנושא טראומה, ולהקדיש מספר פגישות לכך בתוך הרצף הכללי כשאני מרגישה שהדבר יועיל.
במקרים בהם עיקר הקושי הוא טראומה נקודתית, טיפול זה יכול להיות יעיל מאוד, ולהקל על הסימפטומים אפילו בתוך פגישה אחת או שתיים. יש לציין כי במהלך הטיפול עולים זכרונות ורגשות מאוד לא נעימים, ולכן חשוב לוודא כי ישנה יכולת להתמודד עימם, ושהמטפל יהיה מודע להשלכות של העלאת הטראומה, וידע להתמודד עימן.
גם כאן, רצוי מאוד שהמטפל יכיל גישות טיפוליות נוספות, וידע לזהות תהליכים נפשיים שמתרחשים תוך כדי הטיפול במיומנות, על מנת שהטיפול יהיה אכן מועיל (ולא יחמיר את המצב…).

מבחינתי, זה טיפול שמהווה מסע וטיול בתוך הזיכרונות. מטיילים בזיכרון, ומעבדים מחדש חוויות כואבות. זהו מסע מרתק ומשחרר.